Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Mezinárodní Den Migrantů: Víte jak na tom jsou v ČR?

ilustrační foto

Vydáno před 8 lety

Den 18.prosince je Mezinárodním dnem migrantů. V rámci akce "Týden za práva migrantů" probíhají v ČR od 12.12 do19.12 přednášky a akce, informující o situaci migrantů v naší zemi, především v oblasti zdravotního pojištění.

O migrantech a migrantkách se často mluví jako o těch, kteří „nám“ buď něco berou anebo dávají. Pro migranty je těžké uniknout hodnocení toho, zda jsou nebo nejsou užiteční. V době ekonomického růstu je navezeme, v krizi ať zase zmizí. V Týdnu za práva migrantů a migrantek, který se koná při příležitosti Mezinárodního dne OSN za práva migrantů, chceme běžné chápání braní a dávání ve vztahu k migrantům otočit. Migranti si berou svá práva a tím „nám“ zároveň něco dávají – lepší demokracii. Je to demokratická praxe vyžadující úctu, píše americká filozofka Bonnie Honig. Nově se při ní rozdělují práva, privilegia a definuje společenství, ve kterém žijeme.

Víte, kolik migrantů je v ČR odkázáno na nevyhovující komerční zdravotní pojištění, které migrantům negarantuje přístup k potřebné zdravotní péči? Až sto tisíc. Za touto situací stojí lobby komerčních zdravotních pojišťoven. Týden má především podpořit Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek (www.zdravotnipojistenimigrantu.cz), která usiluje o začlenění migrantů ze zemí mimo Evropskou unii do veřejného zdravotního pojištění. Také hodláme upozornit na hrozbu zrušení anebo rozmělnění lidskoprávní sekce na Úřadu vlády, která má i tak v současné době velmi slabé postavení. To může znamenat konec Výboru pro práva cizinců při Radě vlády pro lidská práva anebo jeho přesunutí pod Ministerstvo vnitro a tím pádem snížení jeho nezávislosti.

„Migrantům risk, pojišťovnám zisk“ je hlavní motto Týdne za práva migrantů a migrantek, které vystihuje aktuální situaci migrantů odkázaných na nevyhovující komerční pojištění. Úsilí o začlenění migrantů do systému veřejného zdravotního pojištění zatím podpořily desítky institucí a osobností, mezi nimi i prezident České lékařské komory, Milan Kubek: „Česká lékařská komora podporuje legitimní požadavky na začlenění legálních imigrantů do systému veřejného zdravotního pojištění. Vždyť přeci není normální, že náš stát v zájmu zisku komerčních pojišťoven umožňuje okrádání systému veřejného zdravotního pojištění a diskriminuje lidi, kteří mají zájem v naší zemi legálně pracovat, a jejich rodinné příslušníky.“

Spolu s organizacemi Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Iniciativa Ne rasismu!, AMIGA zveme na dnešní večer který se bude konat v Praze v Klubovně v Dejvicích, na rohu ul. Generála Píky a Gymnazijní od 18:30 do 22:00 a na zítřejší happening v Praze na Orlické 4.


Podrobný program a další informace: www.konsorcium-nno.cz/tyden-za-prava-migrantu.html

Facebooková stránka: https://www.facebook.com/events/454578757939513/

Chcete-li se dozvědět více: office@konsorcium-nno.cz

 

Také na globálním Radiu1812 dnes probíhají pořady k tomuto dni: http://www.radio1812.net/

 

zdroj: www.konsorcium-nno.cz/

 

 Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková
obalka
Poruchy osobnosti ...
Riegel, Pěč, Kalina
obalka
Existenciální ...
Irvin D. Yalom
obalka
Transformace ...
Ladislav Timuľák
obalka
Když ty nejsi ty
Anita de Nennie
obalka
Zbláznění
Ellen Forney

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace