Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

tisková zpráva

Zeď v Matiční po 20 letech

ilustrační foto

Vydáno před 29 dny

Katedra sociální práce Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně dne 10.4. 2019 hostila na půdě univerzitního kampusu připomínkový seminář k událostem před dvaceti lety v ulici Matiční, kde se sešli odborníci, pamětníci a studenti. Seminář představoval průběžné výsledky studentského výzkumu zaměřeného na reflexi historie, ale také aktuální kontext. „Nestavme další zdi, i kdyby jen symbolické, “ tak shrnuje poselství celé akce organizátorka Tereza Hajdúová.

První část semináře byla zaměřena na lidská práva a jejich roli v událostech kolem Matiční ulice v roce 1999. Obecný rámec představil Imrich Vašečka (Masarykova univerzita), který akcentoval fenomén sociálního vyloučení jako porušování lidských práv samo o sobě. Panelovou diskusi o roli lidských práv v současné společnosti i tehdejším dění vedl Petr Brnula (UJEP) s lidskoprávním aktivistou Kumarem Vishwanathanem a právničkou Lenkou Marečkovou.

Blok zaměřený na vývoj regionu uvedl Miroslav Kopáček z katedry Regionálního rozvoje UJEP a z historického hlediska doplnil Vladimírem Kaiser, bývalým ředitelem archivu v Ústí nad Labem. Studenti bakalářského programu sociální práce zdokumentovali posluchačům vývoj tématu sociálního vyloučení v kontextu komunálních voleb v Ústí nad Labem.

V následujícím bloku byla pozornost nejprve zaměřena zejména na studentské práce s tematikou prostorové segregace v Ústí nad Labem a možnostmi komunitního plánování města. Největší pozornost posluchačů a diskutujících vzbudila panelová diskuse, vedená Ladislavem Touškem (ZČU). Politici byli reprezentování místostarostou Tomášem Vlachem a předsedkyní sociálně zdravotní komise Lenkou Jaremovou, další aktéři koordinátorem pro romské záležitosti Štefanem Lukáčem a vedoucí sociálního odboru v Ústí nad Labem Ivanou Šťastnou. V tomto bloku zazněly některé odpovědi na aktuální otázky, například bezdoplatkové zóny v Ústí nad Labem, ale také vize do budoucnosti.

V závěru celého dne výzkumnický tým (Jitka Laštovková, Jan Vašat, Peter Brnula, Alexandra Petrů a Tereza Hajdúová) představil průběžné výsledky svého výzkumu, zaměřeného na dnešní pohled aktérů zapojených v době před 20 lety. V závěrečné diskusi se objevila doporučení k dalšímu výzkumnému zaměření, ale také zamyšlení nad tím, že studenti sociální práce často nejsou seznámeni s lidskými právy a neumějí s nimi v praxi pracovat. Vzešlo také několik návrhů na spolupráci. Pro účastníky semináře, kterých se sešlo téměř 50, pak bylo připraveno promítání dokumentu Na divokém severu s tematikou sociálních nepokojů ve Šluknovském výběžku.

 

Tereza Hajdúová,

Katedra sociální práce Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Ústí nad Labem dělá ze sociálních pracovníků nástroj „úklidu“ či šikany chudých a „nepohodlných“ lidí. Reakce zástupců sociálních pracovníků.
Inspirace V životě nic není tak, jak se jeví, a nic není zalito betonem
Akademické články Sociální spravedlnost jako základní kritérium sociální práce a sociální politiky
Inspirace Liga za ľudské práva presadzuje transparentnú a zodpovednú migračnú politiku
Fakta, dokumenty, legislativa Svéprávnost a podpora při rozhodování jako základ pro naplnění práva na život v komunitě


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: šest

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Pandořina skříňka
Lauren Slater
obalka
Můj hlas půjde s ...
Sidney Rosen
obalka
Jít vlastní cestou
Jeff Goins
obalka
Mindfulness pro ...
Gary Hennessey
obalka
Speciální sourozenci
David Havelka...
obalka
Nenásilná...
M. B.Rosenberg
obalka
Přerámování v...
Mark Tyrrell

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | počet návštěv: [CNW:Counter] | … vstup do administrace