Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

oznámení

Jak se jedna pražská neziskovka vyrovnává se ztrátou zakázek pro svou sociální dílnu?

ilustrační foto

Vydáno před 155 dny

Nezisková organizace Společnost E, kterou už pár let řídím, provozuje v Praze sociální květinářskou dílnu Aranžérii. V nouzovém stavu jsme ze dne na den přišli o většinu zakázek. Divadla, recepce, kavárny, svatby… Pracují u nás přitom nejen[1] lidé s epilepsií a jejich blízcí. Často je to pro ně jediný dosažitelný způsob obživy.

Většinu našich zaměstnanců necháváme kvůli jejich bezpečí doma, ale stále tvoříme kytice či květinové dekorace a dokážeme je bezkontaktně doručit až na zákazníkův práh. Jenže zakázek je skoro o 90 % méně než před koronakrizí, kdy jsme v Aranžérii vázali kytice mimo jiné pro Národní a Stavovské divadlo, divadlo Cirk la Putyka, nakladatelství Albatros Media či dvanáct pražských kaváren.

Kouzelná květina

Připravili jsme proto kampaň na podporu svých zaměstnanců a do jarní nabídky zařadili Kouzelnou květinu. Ta má jednu magickou vlastnost - dokáže pomoci potřebným. Je o něco dražší, ale z její ceny putuje nejméně polovina na naše online psychosociální poradenství, které je pro všechny zájemce zdarma. Propojili jsme tím naše stěžejní aktivity – květinářskou sociální dílnu a psychosociální poradenství, jediné v republice, které je zaměřeno na podporu lidí s diagnózou epilepsie. V době koronavirové epidemie jsme se rozhodli nabídnout služby našich odborných spolupracovníků nejen lidem s epilepsií a jejich blízkým, ale všem kteří se potřebují v současné situaci s někým poradit bez ohledu na diagnózu, věk či postavení.

Květina je pro nás prostředek, jak pomáhat a získávat finanční prostředky. Díky 600 Kč dokážeme realizovat 1 hodinu odborného psychosociálního poradenství. A pomoci tak lidem, kteří to nutně potřebují.

Kouzelnou květinu doporučujeme poslat třeba oslavencům, kteří v době karantény nemůžou slavit se svou rodinou či přáteli, rodičům či prarodičům, kteří se drží v izolaci, jako poděkování lékařům či učitelům, ale také firmám jako pozornost svým zaměstnancům, že nepolevují ani při práci z domova, nebo klientům, aby se udrželi ve spojení.

Rizikový zaměstnanec?

Epilepsie je neurologické onemocnění, které nelze zcela vyléčit, může se jen stabilizovat. Přináší jistá specifika vztahující se nejen k režimovým a zdravotním opatřením, ale zejména k otázce stigmatizace a sebestigmatizace. To v různé míře ovlivňuje kvalitu života lidí s epilepsií i jejich blízkých a rodin. Záleží jistě na četnosti a typech epileptických záchvatů či přidružených zdravotních potíží, s nimiž je nutné počítat. Některá zaměstnání není možné s epilepsií vykonávat vůbec. Přesto z dosavadních zkušeností lidí, s nimiž spolupracujeme v rámci poradenství či dotazníkových šetření, vyplývá, že sehnat běžné zaměstnání je pro lidi s epilepsií obtížné spíše kvůli strachu zaměstnavatelů a předsudkům. V naší poslední reprezentativní výzkumné zprávě[2] vypovědělo 69 % lidí s epilepsií, že se cítí být znevýhodněno na trhu práce, 73 % lidí s epilepsií souhlasí s tím, že jsou považováni za rizikové zaměstnance a 45 % lidí s epilepsií se setkalo s tím, že se k nim někdo v práci zachoval jinak kvůli jejich diagnóze.

Na druhou stranu – pro 16 % byla zkušenost s otevřenou komunikací o epilepsii na pracovišti pozitivní. Kolegové na ně brali více ohledu a pomáhali jim a téměř 50 % všech respondentů souhlasilo s tím, že kolegové vědí, jak pomoci člověku při epileptickém záchvatu. Častěji s tímto tvrzením souhlasili lidé s epilepsií, což může nasvědčovat tomu, že sami dělají osvětu.

Chuť do sociálního podnikání

K sociální dílně Aranžérii jsme dospěli pozvolným docela přirozeným vývojem. V rámci projektů Společnosti E vedla aranžování květin kolegyně sociální pracovnice, která měla floristiku jako hobby. Ukázalo se, že společné aranžování byla první aktivita, kterou lidé s epilepsií u nás znovu vyhledávali, vyžadovali a byli stále zručnější. A tak se zrodil nápad založit sociální podnik. O podnikání jsme jako sociální pracovnice neměli tušení. Měli jsme ale chuť a náboj – jak my, tak hlavně naši lidé s epilepsií.

Dílnu provozuje nezisková organizace Společnost E, která letos v květnu oslaví 30 let nepřetržité práce pro lidi s epilepsií. Organizace vydává publikace, věnuje se vzdělávání a osvětě, sociálně podniká a zaměstnává sociální pracovníky, kteří poskytují lidem s epilepsií odborné psychosociální poradenství.

Psychosociální poradenství pro všechny

Pravděpodobně se každý z nás někdy ocitnul v úzkých, v krizi, kdy nevěděl, co a jak dál. Být někým vyslechnutý či svůj příběh sdílet může být v takové chvíli úlevné.

Chceme v době pandemie společnosti nabídnout to, co dobře umíme. Budeme proto poradenství poskytovat zdarma online nejen lidem s epilepsií, ale všem, kteří se na nás obrátí. Protože potřeba pobavit se s někým o svých obavách a starostech možná poroste nejen u lidí s epilepsií.

Psychosociální poradenství Společnosti E poskytuje zkušený tým sociálních pracovnic, psycholožka, lékaři a právnička. Všichni mají dlouholetou zkušenost s problematikou epilepsie. Rozhovory se zaměřují na řešení sociální situace či sdílení starostí, jak zvládat život i v čase pandemie. Pro chvíle osobní krize je zájemcům k dispozici psycholožka. Lidé můžou na poradenství telefonovat, psát e-maily i hovořit po Skypu.

 

Alena Červenková,
sociální pracovnice psychosociálního poradenství Společnosti E[1] Pracují u nás různí lidé, zdraví, nemocní, mladí, starší, neradi škatulkujeme, ale záměrem je lidi mezi sebou propojovat a nesegregovat znevýhodněné se znevýhodněnými ...

[2] Zpráva slouží prozatím pro interní účely. Bude zveřejněna.Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Model „občan radí občanovi“ u nás už neexistuje
Inspirace TESSEA buduje kapacitu za účelem posílení sociálního začleňování
Inspirace P3 - People, Planet, Profit, o.p.s.
O čem se mluví Prohlášení Společnosti sociálních pracovníků České republiky, z. s.
O čem se mluví IZOLACE, ÚZKOST, NAPĚTÍ – v době koronavirové krize zažíváme fenomény, které pociťují lidé s duševním onemocněním


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: šest

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Co mě výcvik zvířat...
Amy Sutherland
obalka
Když narcisté...
Nina W. Brown
obalka
100 mozkocvič...
R. Eastaway, D. ...
obalka
Holka, kterou...
Torey Hayden
obalka
Pondělí či pátek...
R. Škaloudová
obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace