Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Inspirace pro praxi »

publicistika k číslu
5/2018

inspirace

Spokojený kariérový poradce: Praktický průvodce pro ty, kdo pomáhají lidem

ilustrační foto

Vydáno před 2 lety

Odkud se bere spokojenost v práci a jak ji podpořit? Otázky, které si položil snad každý z nás. Během naší dlouholeté praxe s klienty se s nimi setkáváme dennodenně. Rozhodli jsme se proto na téma spokojenosti zaměřit. V rámci projektu „Práce bez předsudků“ tak vznikla kniha, kterou ocení nejen kariéroví poradci, ale i psychologové, sociální pracovníci, učitelé a další specialisté z pomáhajících profesí. Nabízí tipy, cvičení i teoretická východiska zaměřená na posílení sebevědomí klientů, empatii anebo zvládání stresu. A v čem spokojenost v práci spočívá? Podle nás stojí na dvou hlavních pilířích – kompetentnosti a psychohygieně. Proto jsme také knihu rozdělili do dvou částí. V té první najdete užitečné tipy pro práci s klienty a v té druhé praktické rady, jak pečovat o sebe.

Z jakého přístupu vycházíme

V poradenství vnímáme člověka jako celistvou bytost. Nezaměřujeme se jen na jeho profesi, ale vidíme ho v kontextu i jeho osobního života a rodinných, společenských a kulturních kořenů. Vycházíme z tzv. sociálního konstruktivismu, o který se opírá řada teorií kariérového poradenství z přelomu 20. a 21. století. „Neexistuje jedna objektivní pravda, ale mnohačetné reality. Každý člověk je totiž při vnímání události subjektivně ovlivněn vlastní perspektivou (porovnává zkušenost se svými minulými zkušenostmi). A je na každém z nás, které z realit dáme přednost. Vždy máme na výběr z více možností.“ To je podle kanadského poradce R. Vanceho Peavyho jeden z hlavních konstruktivistických principů. Pro práci s klientem z toho vyplývá velký respekt k jeho osobnímu příběhu i jeho právu vnímat svou situaci svojí vlastní optikou. Zároveň znamená i velkou příležitost pro nás pomoci mu objevit nové úhly pohledu, které mu vzhledem k jeho dosavadním zkušenostem mohly unikat.

Na co se můžete v knize těšit

Jak se vcítit do klientovy situace, aktivně mu naslouchat, podpořit ho v jeho vlastní síle (tzv. empowerment) nebo jak mu pomoci se zorientovat se v jeho kompetencích. To jsou hlavní témata, kterým se věnujeme v části zaměřené na práci s klienty. A protože je třeba umět se postarat i sami o sebe, přinášíme v druhé části tipy, jak redukovat stres a předejít vyhoření, najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem nebo jak si stanovit cíle tak, abychom byli spokojení, nikoliv frustrovaní. Aby se vám s knihou pracovalo co nejlépe, spojuje obě části stručný slovníček, kde najdete všechna důležitá témata pěkně pohromadě. Každou kapitolu uvozuje pohádkový příběh. Možná vás pobaví a možná vám pomůže podívat se na vaši profesi z trochu jiné perspektivy. Pojďme se tedy podívat na některá témata zblízka.

Ke zdrojům své vlastní síly

Při práci s klientem je naším hlavním cílem a zároveň i naší největší radostí a odměnou moment, kdy nás přestává potřebovat. Kdy přebírá zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a jedná samostatně. Pro tento proces, kdy postupně měníme myšlení lidí z „jsem bezmocný a nemohu ovlivnit, co se se mnou děje“ na „mám život ve svých rukou, kontroluji a ovlivňuji, kam se budu dál ubírat“, říkáme empowerment, česky zmocňování. V knize najdete řadu tipů, jak podpořit klienty v tom, „aby si uvědomili vlastní sílu a možnost svou situaci ovlivnit“. Pomáháme jim tím získat důvěru v sebe sama a své vlastní schopnosti.

Kolbův cyklus aneb škola života

Užitečným nástrojem, jak podpořit klienta v jeho síle a pomoci mu uvidět jeho silné stránky, je tzv. Kolbův cyklus. Vychází ze zcela přirozeného zkušenostního učení. Každá, i zdánlivě banální situace pro nás může být zdrojem cenné zkušenosti a příležitostí k tomu, něco nového pochopit. Klienti mají často tendenci své zkušenosti přehlížet a podceňovat. Zaměřují se na to, co jim chybí, například konkrétní vzdělání, a nevidí to, co se díky třeba i nepříjemným situacím naučili. Pomocí reflexe minulých zkušeností, jejich vyhodnocování a zobecňování jim pomáháme najít cenné zdroje jejich sebedůvěry.

Změna jako jediná jistota

Tempo současné doby se neustále zrychluje, a pokud nenastane konec světa, bude se zrychlovat i nadále. Jakou jistotu tedy můžeme mít? Především tu, že si teplé místečko v jedné práci, kde zůstaneme až do důchodu, rozhodně nevysedíme. O mladší generaci ani nemluvě. Dle prognóz mezinárodní organizace The World Economic Forum až 65 % dnešních žáků základních škol bude pracovat v zaměstnáních, která ještě neexistují. Co s tím? Pokud nechceme vymřít jako dinosauři nebo skončit na psychiatrii, nezbývá nám nic jiného, než danou situaci přijmout a přizpůsobit se. S adaptací na stále se měnící podmínky nám hodně pomůže, když si uvědomíme, jaké kompetence (znalosti, schopnosti, dovednosti), které jsme v průběhu života získali, můžeme využít napříč mnoha různými obory. Díky těmto přenositelným (měkkým) kompetencím nemusíme při změně oboru začínat od nuly, ale můžeme navázat na své předchozí zkušenosti.

A jak zjistit, které kompetence ve svém životě uplatňují naši klienti? Ptejte se jich na to, co rádi dělají, když mají volno. Při jakých činnostech zapomínají na čas a celý okolní svět. Kompetence se totiž projevují v čemkoliv, co děláme. Proto je lepší nejprve mapovat, co klienty baví, než se rovnou ptát, co umí. Mohli by se totiž zaseknout na své přehnané sebekritičnosti a tvrdit nám, že pořádně neumí nic.

Jaro, léto, podzim, zima – roční období našeho života

A teď obraťme naši pozornost na nás, poradce, psychology, učitele, sociální pracovníky. Jak můžeme dopřát pozornost a péči sami sobě? Není pochyb o tom, že si ji zasloužíme! Základem je si uvědomit, v jaké fázi pracovního nebo osobního života se právě nacházíme. K tomu nám dobře poslouží metafora ročních období. V knize naleznete cvičení, které vám pomůže si uvědomit, jestli právě prožíváte jaro, anebo třeba podzim, i tipy pro jednotlivé životní fáze. Zmapujete si své zdroje energie i vlastní strategie pro jednotlivé životní etapy. A můžete se těšit i na inspiraci, jak si dopřát svou dávku štěstí v každém životním období.

V naší kuchyni

Pokračovat bychom mohli ještě dlouho. Témat, která v knize naleznete, je mnohem víc, ale mohli jste nám alespoň trochu nahlédnout pod pokličku. Osahat si způsob, jakým pracujeme se svými klienty. Ať už to jsou matky a ženy na mateřské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní, absolventi, cizinci nebo odborníci z řad pedagogů a sociálních pracovníků, vždy se zaměřujeme na sebezkušenostní techniky, během kterých klienti sami odhalují a pojmenovávají své silné stránky, objevují učící momenty a postupně získávají důvěru v sebe sama.

Jak knihu získat

Pokud vás témata a představené techniky naší publikace zaujaly, můžete si ji zdarma stáhnout nebo objednat v tištěné podobě na našich stránkách www.ekskurzy.cz. Přejeme hodně spokojených chvil a také klientů.

Martina Švarcová,
lektorka a poradkyně EKS

__________________________

EKS se specializuje na vzdělávání a poskytování kariérového poradenství. V nabídce EKS je odborné vzdělávání i rozvoj tzv. měkkých dovedností, skupinové kariérní poradenství i individuální konzultace. Svoje kurzy přizpůsobuje potřebám cílové skupiny, mezi klienty EKS jsou lidé, kteří řeší kariérní změnu, mladí rodiče připravující se na návrat z rodičovské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní i profesionálové z řad sociálních pracovníků, učitelů a kariérových poradců. Jsme držiteli ocenění Národní cena kariérového poradenství za rok 2012, 2013, 2014 a 2017.Sdílet text:


Podobné zprávy

Inspirace Inspirace ze světa kariérového poradenství
Inspirace Jak na skupinové kariérové poradenství
O čem se mluví Model „občan radí občanovi“ u nás už neexistuje
O čem se mluví (Ne)sociální bydlení očima „Žen“ na Ostravsku
Fakta, dokumenty, legislativa Povinnost mlčenlivosti a způsoby vzdorování nátlaku policie na její prolomení


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková
obalka
Poruchy osobnosti ...
Riegel, Pěč, Kalina
obalka
Existenciální ...
Irvin D. Yalom
obalka
Transformace ...
Ladislav Timuľák
obalka
Když ty nejsi ty
Anita de Nennie
obalka
Zbláznění
Ellen Forney

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace